Řezáč i Smutná potvrdili roli favoritů

Má to dvě kola, ale kolo to není, brzdit se na tom nedá, ale jet velmi rychle ano. Koloběžka to není, ale brusle také ne. Co je to? Že nevíte? Pak jste jen nikdy neslyšeli o kolečkových běžkách. Když to ale česká elita rozbalí na silnici, nebylo by těžké propadnout tomuto sportu na celý život. A právě takovou možnost měli ti, co se o víkendu 19. a 20. srpna rozjeli do Orlického Záhoří na letos již šestý ročník dvou závodů Olfin Car Orlicky Rollerski CUP 2017. Sobotní desetikilometrový závod startoval z Orlického Záhoří a končil o více než 300 m výše na Šerlichu.

V neděli byl cíl stejný, ale na závodníky čekala o osm kilometrů delší trasa ze Skuhrova nad Bělou s převýšením přes 600m. Každý závod má mít svůj příběh. Ten nejdramatičtější, jak už bývá zvykem, napíše sama náhoda. Loňský vítěz a česká superstar v dlouhých bězích Stanislav Řezáč totiž hned několik set metrů po startu sobotního klání musel zastavit a shánět náhradní hůlku. Ve startovním poli se propadl a dalších pár kilometrů doháněl bezmála minutové manko. Na téhle trati jde většinou o vteřiny a dojet ztrátu, stálo Stanislava spoustu sil. „Kousek za startem jsem urazil hrot a musel jsem sehnat náhradní hůlky. Čelo jsem dojel, ale trochu mi pak došlo a přišla krize. Petr (Petr Novák, letos nejlepší český závodník na dlouhých tratích pozn. autora) jel opravdu dobře, takže to, že jsem vyhrál, bylo docela těžké,“ popsal situaci Stanislav Řezáč a k lepšímu přidal i závěrečnou strategii: „Kousek před cílem jsem zkusil jet hodně rychle. Udělal jsem si malý asi dvacetimetrový náskok a udržel ho až na Šerlich.“ Obhájkyně loňského prvenství Kateřina Smutná odjela závod systémem start cíl. Ono se ale ani nic jiného od druhé nejlepší ženy Světového poháru dálkových běhů a vítězky Jizerské padesátky nečekalo. Po závodě jsem se jí zeptal na asi největší neúspěch v jinak znamenité sezóně a to její odstoupení z Vasova běhu. „Co vám mám povídat, to bylo opravdu hrozně těžké a špatně se mi o tom mluví i teď po půl roce. Mrzí mě to i proto, že to byl jeden z momentů, který rozhodl, proč jsem neskončila celkově první,“ sdělovala s upřímně nešťastným tónem Kateřina Smutná. „Dnes se mi k mému překvapení jelo moc pěkně. Cítila jsem, že forma je dobrá,“ dodala pak k desetikilometrové sobotní trati o poznání veseleji. Na startu se v sobotu sešlo celkem 88 závodníků a závodnic v pěti kategoriích: junioři 19 let a mladší, muži 20 - 49let, muži 50let a starší, juniorky 19 let a mladší a ženy 20 let a starší. Krom českých závodníků přijelo i několik polských.

Neděle jen potvrdila, že favorité si dokáží závod pohlídat. Na stupních vítězů se toho mnoho nezměnilo, jen mezi muži se na třetí příčku dosáhl Jiří Ročárek, který v sobotním závodě odtahal prvních pět kilometrů, ale v kopci už na ty nejlepší ztrácel.

Výhodou ne příliš známého a rozšířeného sportu je pak fakt, že hobby závodníci i česká elita se mezi sebou dobře znají a bez ohledu na výsledky panuje při podobných setkáních jen dobrá nálada.

 

Výsledky:

Swenor výjezd na Šerlich 10 km, sobota 19. 8. 2017

Junioři: 1. Adam MATOUŠ ČKS SKI Jilemnice, 2. Michael SCHÜTZ ČKS SKI Jilemnice, 3. Tomáš HOLMAN ČKS SKI Jilemnice. 

Juniorky: 1. Zuzana HOLÍKOVÁ Wikov Ski Skuhrov nad Bělou, 2. Hana TROJANOVÁ ČKS SKI Jilemnice, 3. Pavlína VOTOČKOVÁ ČKS SKI Jilemnice.

Ženy: 1. Kateřina SMUTNÁ Team Pioneer Investsments, 2. Sandra SCHÜTZOVÁ ČKS SKI Jilemnice, 3. Klára MORAVCOVÁ Ski Klub Jablonec nad Nisou.

Muži B (nad 50 let): 1. Marek TOKARCZYK MT- Sport Polsko, 2. Jaroslav KULICH Atlas Craft Team, 3. Jacek MEDERSKI Team Nabiegowkach Polsko.

Muži A: 1. Stanislav ŘEZÁČ Silvini Madshus Team, 2. Petr NOVÁK Atlas Craft Team, 3. Václav SEDLÁČEK Atlas Craft Team. 

CRAFT výjezd na Šerlich 18 km, neděle 20. 8. 2017

Junioři: 1. Adam MATOUŠ ČKS SKI Jilemnice, 2. Michael SCHÜTZ ČKS SKI Jilemnice, 3. David VOLEKSK Nové Město Na Moravě. 

Juniorky: 1. Hana TROJANOVÁ ČKS SKI Jilemnice, 2. Pavlína VOTOČKOVÁ ČKS SKI Jilemnice, 3. Veronika ČERNÁ SK Nové Město Na Moravě.

Muži B (nad 50 let): 1. Jacek MEDERSKI Team Nabiegowkach, Polsko, 2. Pavel BUCHTA SKI Team VYSOČINA, 3. Marek TOKARCZYK  MT-Sport, Polsko

Ženy: 1. Kateřina SMUTNÁ Team Pioneer Investsments, 2. Sandra SCHÜTZOVÁ ČKS SKI Jilemnice, 3. Klára MORAVCOVÁ Ski Klub Jablonec nad Nisou.

Muži A: 1. Stanislav ŘEZÁČ Silvini Madshus Team, 2. Petr NOVÁK Atlas Craft Team, 3. Jiří ROČÁREK Korhoň Craft Team

František Teichmann

 

Facebook